Input:

Dan delodajalcev 2020: Delo na daljavo in pravica do odklopa

19.11.2020, Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

Posvet v organizaciji GZS, ki je potekal 18. 11. 2020, je delo na domu osvetlil z različnih vidikov in predstavil pričakovanja različnih deležnikov. Posvet je povezala Metka Penko Natlačen, Strateški svet za kolektivno dogovarjanje, GZS.

Mitja Gorenšček, izvršni direktor GZS

Delo na domu se zaradi toge zakonske ureditve ni uveljavilo do pred kratkim. Stroge zahteve pri preverjanju nove lokacije zadržijo marsikaterega delodajalca. Potrebno je posodobiti te zahteve v kolektivnih pogodbah in jih skupaj s socialnimi partnerji nadgraditi.

Poleg dela na domu poznamo še delo na daljavo. Delo na daljavo pomeni, da bi zaposleni svojo delovno obveznost lahko opravljal v določenem času na nedoločenem mestu.

Kljub vsem tehnološkem napredku se pri delu ni dosti spremenilo. Tudi tu si je potrebno postaviti višje cilje, po večji fleksibilnosti in svobodi izbire obsega dela. Trenutno nekatere oblike dela opredelimo kot nelegalne, kar je lahko v škodo tako za delodajalca kot delojemalca.

Pozitivne izkušnje v času epidemije so spodbuda, da razvojni zaostanek glede dela na domu in dela na daljavo sistemsko razvijamo v smeri sprostitve zastarelih norm. Prvi korak naj se naredi čim prej.

Jakob Počivavšek, predsednik KSS Pergam

Začasno delo v neoptimalnih pogojih še ni tako tvegano, če ni problematično. Nista pa enaka delo na domu na podlagi enostranske odreditve po 169. členu ZDR-1 ter delo na domu na podlagi dogovora, ki se formalizira v obliki pogodbe o zaposlitvi. V praksi so se pojavila vprašanja, ali je potrebno res skleniti novo pogodbo


 Potrebujete pomoč?
Imate težavo z uporabo portala? Pišite nam.
Vaše sporočilo je bilo uspešno poslano.
Input:

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po tej strani, brez spremembe pri nastavitvah vaših piškotkov, se strinjate z našimi pravili uporabe piškotkov.   V redu   Več o piškotkih